آسیب قطع برق به لوازم برقی/ چگونه از شرکت برق خسارت بگیریم؟

0 Comments
آسیب قطع برق به لوازم برقی

قطع برق می تواند به هر خانه یا مشاغلی وارد شودوآسیب قطع برق به لوازم برقی این تأثیرات می تواند از ناراحتی های جزئی تا خسارات بزرگ مالی و حتی خطر تهدید کننده زندگی باشد.آیا تا به حال فکر کرده اید که با از بین رفتن برق چه نوع مشاغلی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند؟در حالیکه اکثر صنایع تا حدی به برق متکی هستند.

شمار زیادی از لوازم خانگی به وسیله برق کار می کنند و در پی قطع و وصل شدن برق به صورت مکرر احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد و از آنجایی که ممکن است این آسیب جبران ناپذیر باشد و شما برای همیشه دستگاه مورد نظر را از دست بدهید بهتر است با ما همراه باشید تا به حل مشکل نوسان برق در منزل و جلوگیری از نوسان برق در لوازم خانگی بپردازیم.

از آنجایی که هزینه خرید و تعمیر لوازم خانگی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است و عده ای از افراد توان تعویض لوازم خانگی ضروری خود را ندارند، نگهداری از این وسایل و مراقبت دربرابر خطر های احتمالی می تواند بسیار مهم باشد و کاربران را از صرف هزینه های زیاد منع کند.

البته با نزدیک شدن به فصل گرما و بالا رفتن مصرف وسایل برقی نظیر کولر  احتمال قطعی برق در کلان شهر ها افزایش پیدا می کند. هفته گذشته و همچنین در این هفته جدول زمانبندی قطعی برق در تهران ، اصفهان، تبریز، اراک، مشهد و رومیه منتشر شد. بر اساس این جدول قطعی برق البرز و قطعی برق در دیگر شهر های بزرگ کشور به صورت احتمالی مشخص شده و مردم می توانند با توجه به جدول زمانبندی قطع برق، برنامه ریزی و کار های روزانه خود را به گونه ای هماهنگ کنند تا با مشکل مواجه نشوند.

سامانه خسارت وسایل برقی

تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی

همانطور که گفته شد یکی از مشکلات بزرگی که ممکن است هنگام نوسان برق منزل و یا قطعی برق به وجود آید سوختن لوازم برقی است. زمانی که به فصل گرما نزدیک می شویم مصرف برق افزایش پیدا خواهد کرد و امکان قطعی برق به هر دلیلی وجود دارد در همین راستا خسارت های وارده به لوازم خانگی افزایش پیدا خواهد کرد و مطالبه خسارت از اداره برق نیز به همراه آن خواهد بود. جهت پیگیری خسارت ها و رسیدگی به مطالبه خسارت از اداره برق سامانه ای از طرف اداره در نظر گرفته شده که کاربران می توانند از این طریق ثبت نام کنند سپس بعد از روشن شدن علت خسارت وارده به لوازم خانگی  به ادامه روند دریافت خسارت ناشی از سوختن وسایل برقی بپردازند.

مشترکان خسارت‌دیده به نشانی (https://bime.tavanir.org.ir) کنند. و در آن سایت فرم پر کنند تا کارشناسان بیمه خسارات را پیگیری می‌کنند و بعد از برآورد شدن خسارات، بیمه آن را پرداخت کند.»

راهکار هایی آسیب قطع برق به لوازم برقی

جلوگیری از سوختن لوازم برقی ناشی از قطع برق

نوسان برق می‌تواند تأثیر بدی روی لوازم برقی ما داشته باشد و لوازم برقی حساس و گران را از بین ببرد. این روزها با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش نجومی قیمت لوازم برقی هستیم؛ مسلماً با سوختن لوازم برقی جایگزین کردن آنها کار بسیار سختی خواهد بود؛ بنابراین برای کم کردن هزینه‌ها باید تا جایی که می‌توانیم از این لوازم محافظت کنیم؛ اما نوسان برق چیست؟ و راه‌های جلوگیری از سوختن لوازم برقی ناشی از قطع برق چگونه است.

نوسان برق با افزایش و کاهش ناگهانی میزان جریان برق موجود در سیستم الکتریکی به وجود می‌آید که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که از این بین می‌توان به مواردی همچون رعد و برق، الکتریسیته ساکن، خیس شدن مسیرهای سیم‌کشی بر اثر بارش باران، استفاده از دستگاه‌های پرمصرف، استفاده از دستگاه‌هایی که دارای ولتاژ القایی بالایی هستند، دستگاه‌های معیوبی که میزان مصرف برق ثابتی ندارند و … اشاره کرد.

آسیب قطع برق به لوازم برقی

نحوه جلوگیری از خسارت ناشی از قطع و نوسانات برق

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که رعد و برق زیادی دارد شما می‌توانید از سرج ارستر یا برق‌گیر استفاده کنید. معمولاً از برق‌گیر برای محافظت از سوختن لوازم برقی ناشی از ولتاژ زیاد ناشی از عوامل خارجی یا تغییر جریانات داخلی استفاده می‌شود. برق‌گیر جریان هادی موجود در وسایل برقی را به زمین وصل می‌کند و در نتیجه جریان اضافه به زمین انتقال داده می‌شود.

جلوگیری از سوختن وسایل برقی با محافظ برق

تا جایی که امکان دارد برای وسایل برقی خود محافظ بخرید تا خسارت ناشی از قطع برق را به حداقل برسانید. این ساده‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه حل برای جلوگیری از سوختن وسایل برقی شماست. این محافظ‌ها مجهز به فیوز هستند که در صورت اختلالات برقی (ولتاژ بیش از حد، قطع برق و …) از وسایل برقی شما محافظت می‌کند؛ اما لازم به ذکر است که نمی‌توان تمام وسایل برقی از جمله لامپ‌ها را از خطر سوختن در هنگام نوسان برق نجات داد.

جلوگیری از نوسان برق و سوختن وسایل برقی با جعبه فیوز

به جای اینکه برای تک‌تک وسایل خود محافظ بخرید می‌توانید خانه خود را به یک جعبه فیوز مجهز کنید. جعبه فیوز از نوسانات ولتاژی که از طریق سیم‌کشی خانه شما به وسایل برقی می‌رسد محافظت بیشتری می‌کند و خطر سوختن لوازم برقی را کاهش می‌دهد. جعبه فیوزها برای پذیرش ۲۴۰ ولت طراحی شده‌اند و این بدان معناست که شما به دو فضای خالی برای نصب این دستگاه نیاز دارید.

پیدا کردن علت نوسان برق در خانه

سوختن وسایل برقی به علت نوسان برق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر شما در این زمینه تجربه‌ای ندارید توصیه می‌کنیم با یک تکنسین مجرب برق تماس بگیرید. خطوط برق ورودی و جعبه فیوز و محافظ شما باید به صورت دقیق و درست نصب شود. هر وسیله برقی دارای محدودیت‌های ولتاژ است که باید بدانها نیز توجه داشته باشید.

با استفاده از GFCI از قطع ناگهانی برق جلوگیری کنید!

در بسیاری از کشورها، در حمام و آشپزخانه از GFCI استفاده می‌کنند. این وسیله دارای دکمه‌های قرمز و مشکی Test و Reset است که جریان برق داخلی و خارجی را برای هر سوکت نظارت می‌کند و اگر جریان برق بیشتر از یک حد مجاز باشد برق را قطع می‌کند تا از سوختن لوازم برقی شما جلوگیری کند.

محافظت از سوختن وسایل برقی با UPS

احتمالاً در مورد دستگاه‌های یو.پی.اس شنیده‌اید. این دستگاه دارای یک باتری یدکی است که در صورت قطع برق از آن استفاده می‌کند تا شما بدون قطع شدن ناگهانی برق بتوانید وسایل برقی خود را خاموش و یا از پریز بکشید. یو.پی.اس بیشتر برای محافظت از کامپیوترهای رومیزی در برابر قطع ناگهانی برق استفاده می‌شود.

بدون صرف هیچ هزینه‌ای از سوختن لوازم برقی خود اجتناب کنید!

بهترین روش مقابله با سوختن لوازم برقی این است که هر موقع که از این لوازم استفاده نمی‌کنید آنها را از پریز برق جدا کنید. نوسان برق نمی‌تواند به دستگاه‌هایی که به برق وصل نشده‌اند آسیب برساند و این حرکت هوشمندانه‌ای برای صرفه‌جویی در انرژی و حفظ ایمنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *